PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID-19 NA TERENIE Zespołu Szkół nr 8 we Wrocławiu

Aktualizacja na dzień 1 września 2020 r.

§ 1 Ogólne zasady organizacji pracy

  1. Zespół Szkół nr 8 we Wrocławiu wznawia funkcjonowanie od 1 września 2020 r. z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty oraz wytycznych Prezydenta Miasta Wrocław.
  2. Osoby z zewnątrz na terenie szkoły:
    ograniczone zostaje przebywanie w placówce osób z zewnątrz, zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy;
    w przypadku konieczności kontaktu bezpośredniego osoby z zewnątrz są zobowiązane do stosowania środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk;
    do budynku szkoły mogą wchodzić tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych;
    osoby z zewnątrz mogą przebywać tylko na parterze oraz w części korytarza prowadzącej do sekretariatu;
    w pozostałych częściach budynku tylko za zgodą dyrektora szkoły.
  3. Do szkoły nie mogą wchodzić osoby, które są chore lub przebywają na kwarantannie.
  4. Po wejściu do szkoły należy bezwzględnie skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk.
  5. Termometr do pomiaru temperatury znajdują się w gabinecie pielęgniarki.
  6. Zużyty jednorazowy sprzęt ochrony osobistej (m.in. maseczki, rękawiczki), zdejmowany z zachowaniem ostrożności, należy wyrzucić do kosza wyposażonego w worek.
  7. Jeśli w/w odpady pochodzą od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, należy je spakować do specjalnego worka foliowego i przekazać do utylizacji.
  8. Sale, w których odbywają się zajęcia, są porządkowane i dezynfekowane co najmniej raz dziennie.
  9. Uczniowie oraz pracownicy na korytarzach szkolny zobowiązani są do zakrywania ust i nosa. Podczas czynności sprzątania pracownicy nie musza nosić maseczek.
  10. Na tablicy przy wejściu do sekretariatu szkoły znajdują się numery telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się skontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych wskazujących na COVID-19 u osoby znajdującej się na terenie szkoły.
  11. Dyrektor szkoły zawiesza częściowo lub całościowo zajęcia stacjonarne w szkole, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i zgody organu prowadzącego szkołę i wprowadza w szkole odpowiednio wariant B (kształcenie mieszane – hybrydowe – zajęcia stacjonarne i zdalne) lub C (kształcenie zdalne) pracy szkoły.
  12. Szczegółowe zasady zachowania bezpieczeństwa związane z pandemią na terenie Zespołu Szkół nr 8 we Wrocławiu zostały opisane w osobnych procedurach.

§ 2 Organizacja zajęć w szkole – informacje dla nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi

  1. Pracownicy szkoły powinni zwracać szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną i dołożyć wszelkich starań, by chronić siebie, młodzież i innych pracowników przed zarażeniem.
  2. Pracownicy zostaną zaopatrzeni w środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki, środki myjące i dezynfekujące, w razie potrzeby przyłbice).
  3. Maseczki powinny być używane przez nauczycieli, pracowników administracji i obsługi w kontaktach z rodzicami z zachowaniem dystansu społecznego oraz w kontaktach z osobami z zewnątrz.
  4. Podczas wykonywania czynności służbowych, wykonywanych bez kontaktu z osobami z zewnątrz, nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa.
  5. Środki ochrony osobistej wielokrotnego użytku jak: przyłbice, fartuchy i inne należy dezynfekować zgodnie z zaleceniem producenta, maseczki wielokrotnego użytku należy wyprać w temperaturze co najmniej 60 stopni.
  6. Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora szkoły o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo uczniów oraz pracowników w zakresie szerzenia się COVID-19.
  7. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, wyprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do zajęć sportowych (piłki, skakanki, itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
  8. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy, wskazany przez nauczyciela, oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć lub częściej w razie konieczności.
  9. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
  10. Nauczyciel zobowiązany jest zwracać uwagę uczniom na konieczność regularnego mycia rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
  11. Każdy pracownik placówki zobowiązany jest:

1) Stosować zasady profilaktyki zdrowotnej w formie:

  1. Regularnego mycia rąk przez 20 sekund mydłem i wodą lub środkiem dezynfekującym zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych,
    • Kasłania, kichania w jednorazową chusteczkę lub wewnętrzną stronę łokcia,
    • Unikania skupisk ludzi,
    • Unikania dotykania oczu, nosa i ust,
    • Unikania kontaktu z osobami, które źle się czują;

2) Dezynfekować lub umyć ręce zgodnie z instrukcją wywieszoną w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych niezwłocznie po wejściu do budynku placówki;

3) Zostawiać okrycie wierzchnie w miejscu do tego przeznaczonym;

4) Informować dyrektora lub osobę go zastępującą o wszelkich objawach chorobowych, wskazujących na chorobę dróg oddechowych u ucznia (w szczególności kaszel, gorączka);

5) Unikać organizowania większych skupisk uczniów z różnych klas w jednym pomieszczeniu;

6) Poinformować dyrektora szkoły o z istotnych problemach zdrowotnych, które zaliczają go do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, celem umożliwienia dyrektorowi wprowadzenia odpowiedniej organizacji pracy szkoły. Pracownik zobowiązany jest przedstawić dyrektorowi dokument, który może potwierdzić, że pracownik ma istotne problemy zdrowotne (do wglądu). Istotnymi problemami zdrowotnymi w tym przypadku są: cukrzyca, choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, choroby płuc – astma, zaburzenia odporności;

7) Wyrzucać zużyte jednorazowe środki ochrony osobistej (maseczki, jednorazowe rękawiczki) do zamykanych, wyłożonych workiem foliowych koszy na odpady zmieszane;

8) Postępować zgodnie z przepisami wprowadzonymi Procedurami bezpieczeństwa.

  1. Wychowawca klasy na pierwszym spotkaniu z uczniami zobowiązany jest do przedstawienia i omówienia szczególnych zasad bezpieczeństwa funkcjonujących w szkole w związku z COVID-19. Ten fakt odnotowuje w dzienniku elektronicznym Librus.
  2. Pracownicy administracji i obsługi powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
  3. Każda osoba sprzątająca odpowiedzialna za utrzymanie czystości danych pomieszczeń będzie wypełniać Kartę monitoringu czystości pomieszczenia (załącznik nr 1).
  4. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
  5. Każda osoba przeprowadzająca dezynfekcję pomieszczeń będzie wypełniać Kartę dezynfekcji pomieszczenia (załącznik nr 2).
  6. Zaleca się:
  7. utrzymywanie ciągów komunikacyjnych w czystości– mycie 2 razy dziennie lub częściej w razie potrzeby,
  8. dezynfekcja powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki – raz dziennie oraz w razie potrzeby,
  9. dezynfekcja sprzętu i powierzchni płaskich w tym blatów, poręczy krzeseł przynajmniej raz dziennie oraz w razie potrzeby,
  10. dezynfekcja toalet – 2 razy dziennie całościowo, doraźnie po każdej przerwie oraz w razie potrzeby,
  11. czyszczenie z użyciem detergentów lub dezynfekcję sprzętu na boisku co najmniej raz dziennie w dni, w których warunki pogodowe pozwalają na korzystanie z ww.
  12. Do obowiązków personelu obsługi należy także:
  13. sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do szkoły oraz w użytkowanych salach i pomieszczeniach i bieżące uzupełnianie,
  14. sprawdzanie ilości rękawiczek jednorazowego użytku i bieżące uzupełnianie,
  15. napełnianie i uzupełnianie dozowników w toaletach, a także ich mycie i dezynfekowanie,
  16. wymiana worków w koszach na śmieci, opróżnianie koszy oraz ich mycie i dezynfekcja.

§3 Postanowienia końcowe

  1. Wszystkie zasady zapewnienia bezpieczeństwa w szkole przedstawione w niniejszych procedurach obowiązują uczniów, pracowników, a także osoby wykonującej prace na rzecz szkoły.
  2. Procedura wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do odwołania.
  3. Procedura może być modyfikowana.
  4. Procedura zostanie opublikowana na stronie szkoły oraz udostępniona w formie papierowej w sekretariacie szkoły.
  5. Wszyscy pracownicy szkoły zostaną zapoznani z procedurą podczas szkolenia.
  6. O wszelkich zmianach w procedurze będą niezwłocznie powiadamiane osoby zainteresowane.

Załączniki:
1) Karta monitoringu czystości pomieszczenia,
2) Karta dezynfekcji pomieszczenia,
3) Rejestr występujących w szkole zdarzeń chorobowych wskazujących na infekcje dróg oddechowych uczniów i pracowników.