Erasmus – Think Green

Od 22 do 24 listopada nasza szkoła wraz z partnerami z Turcji İzmit Zubeyde Hanim MTAL w Kocaelii i Chorwacji Srednja strukovna škola Vinkovci wzięła udział w projekcie „Think Green” w ramach programu KA210-VET – Small-scale partnerships. Projekt numer: 2022-1-PL01-KA210 -VET-000084911. Przez trzy dni nasi uczniowie uczestniczyli w działaniach zwiększających świadomość ekologiczną. Podsumowaniem projektu będzie stworzenie aplikacji na telefon komórkowy, pozwalającej w łatwy sposób obliczyć własny ślad węglowy wraz z poradami jak go zmniejszyć. W trakcie spotkań uczniowie przygotowywali materiały potrzebne do jej wykonania, zbierali informacje, pogłębiali swoją wiedzę, tworzyli jej oprawę wizualną. Wszystkie zajęcia odbywały się w języku angielskim a warsztaty oparte były na myśleniu wizualnym poprzez aktywność artystyczną. Nie zabrakło treningu kreatywności, zabaw integracyjnych i pogłębiających współpracę w grupie. Nasi goście brali udział w grze miejskiej pozwalającej im bliżej poznać Wrocław, odwiedzili Hydropolis i świąteczny jarmark na Wrocławskim rynku. Uczniowie opowiadali o swoich szkołach, krajach, kulturze. Dobra energia, humor i mądrość zdecydowanie łączyła wszystkich. Pozwoliło to wspólnie szukać rozwiązań problemów ekologicznych w trosce o naszą Planetę z pełną świadomością ekologiczną. Ostatniego dnia nasi uczniowie zaprosili gości do wspólnego gotowania w szkolnej kuchni, gdzie wspólnie przygotowywali pyszne polskie pierogi. Nie ukrywamy, że trudno było się rozstać.

W projekt zaangażowanych było 22 uczniów naszej szkoły z klas: 1B, 2C, 2D, 2E i 3A: Kamila Małachowska, Zofia Ruszczak, Karolina Budzyń, Michalina Dudkiewicz, Zuzanna Espenschied, Amelia Kaparnik, Maja Pisula, Maja Wilczewska, Weronika Lechocińska, Maria Licznerska, Katarzyna Krzysztofiak, Maja Muzyka, Bartosz Kowalczyk, Piotr Kubacki, Jakub Oliszewski, Justyna Borkowska, Alicja Kowal, Karolina Kowalska, Patrycja Leśniewska, Lena Mech, Kornelia Serafin. Trening kreatywności przeprowadziła Pani Małgorzata Rabiej, za organizację, warsztaty i wsparcie językowe odpowiadała Pani Katarzyna Szajuk. Prowadzenie i pomysł Krzysztof Szczepański.

Tak podsumował projekt jeden z jego uczestników: „Nie oczekiwałem niczego szczególnego po udziale w tym projekcie. Moje oczekiwania były niewielkie. Teraz, po projekcie jestem zachwycony tym, czego doświadczyłem – czynnej współpracy pomiędzy członkami projektu z obcych krajów, którą cechowała miła atmosfera, które niewątpliwie wpływała pozytywnie na naszą kreatywność. Jestem mile zaskoczony atmosferą jak panowała podczas projektu między Polakami, Turczynkami i Chorwatkami, podczas rozmów z nimi czułem się komfortowo, a co za tym idzie udział w projekcie był dla mnie przyjemnością. Poznałem wielu nowych, interesujących ludzi, z którymi byłem w stanie swobodnie komunikować się, wyrażać swoje zdanie, posługując się językiem angielskim (cieszę się z możliwości wykorzystania języka angielskiego w praktyce). Nie spodziewałem się, że poznam tak przyjaznych ludzi, którzy będą chętni wykazać się pomysłowością. Zauważyłem także, że łączą nas tak naprawdę podobne problemy przez co łatwiej było nam do siebie dotrzeć i wskazać możliwe rozwiązanie tych problemów. Cieszy mnie także świadomość ludzi w temacie ekologii i konieczności dbania o naszą planetę. Udział w projekcie jest dla mnie niezwykłym doświadczeniem, z którego wyciągnę lekcję na przyszłość.”