Biała Wstążka

Historia Białej Wstążki sięga wydarzeń, które miały miejsce w 1989 r. w Montrealu, gdzie 6 grudnia na politechnice mężczyzna zamordował 14 kobiet a 13 zranił. Dopuścił się tego, ponieważ nie dostał się na uczelnię techniczną. Kobiety miały, w jego ocenie, zabrać mu miejsce co było bezpośrednim powodem tego dramatycznego wydarzenia. W Montrealu zginęła wraz z innymi kobietami także wrocławianka, Barbara Klucznik-Widajewicz, absolwentka Akademii Ekonomicznej. Dwa lata po tych wydarzeniach kanadyjscy mężczyźni postanowili upamiętnić kobiety, które wtedy poniosły śmierć i włączyli się do walki z przemocą wobec kobiet. Na symbol tej akcji wybrali właśnie białą wstążeczkę. W przeciągu 6 tygodni ok. 100 tys. mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę i manifestowało swój sprzeciw wobec stosowania przemocy wobec kobiet. Od tamtej pory ponad 60 państw z całego świata włączyło się w tę akcję.

W każdym kraju kampania ma inną formę, jednak przyświeca jej ten sam cel – zatrzymanie przemocy. Czas, w którym odbywają się wszystkie wydarzenia w ramach kampanii przypada na obchody 16. Światowych Dni Przeciwko Przemocy. Rozpoczyna się 25 listopada w Międzynarodowym Dniu Przeciw Przemocy Wobec Kobiet upamiętniającym zamordowanie w 1960 r. sióstr Mirabal – działaczek na rzecz praw człowieka w Republice Dominikany, a kończy się 10 grudnia w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka i podkreśla, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka.

Od 2015 roku we Wrocławiu, w dniach od 25 listopada do 10 grudnia jesteśmy świadkami wielu wydarzeń, które mają nagłaśniać problem przemocy, uświadamiać społeczeństwo, że nie możemy pozostawać bierni.

Kamil Zając z klasy 3d bierze aktywny udział we Wrocławskiej Kampanii Biała Wstążka od 2016 r., już wtedy czynnie brał udział w rozdawaniu wstążeczek i ulotek podczas eventu na wrocławskim Rynku. Przez kilka lat sam przygotowywał wstążeczki i zachęcał do tego swoje koleżanki i kolegów z SP91, której był uczniem. Był pomysłodawcą warsztatów z przeciwdziałania przemocy rówieśniczej w swojej szkole podstawowej i zawsze zwracał swoim rówieśnikom uwagę na to jak ważne jest życie bez przemocy. Przygotowywał różne prezentacje dla koleżanek i kolegów dotyczące przeciwdziałania przemocy oraz zrealizował krótki filmik dotyczący prac uczniów wykonanych pod hasłem „Przemoc, tak ją widzę”. W zeszłym roku otrzymał podziękowania za kilkuletni udział w kampanii, które wręczyła mu osobiście Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej Pani Izabela Pawłowska, w Kinie Nowe Horyzonty podczas inauguracji Kampanii Wrocław bez przemocy, której częścią jest kampania Biała Wstążka.

20 grudnia 2023 roku Kamil otrzymał podziękowanie z rąk Pana Jacka Sutryka, Prezydenta Wrocławia w Sali Wielkiej Starego Ratusza. Było to wielkie przeżycie i ogromna nagroda znaleźć się wśród przedstawicieli instytucji i organizacji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej takich jak Policja, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Wydział Zdrowia, Zespól Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej i in. Stanąć ramię w ramię z tymi osobami i usłyszeć swoje nazwisko i gratulacje oraz brawa to duże wyróżnienie. Oczywiście podczas wręczania podziękowań wymieniono nazwę szkoły, której jest uczniem.